Palo Verde High School outfielder Kyle Williamson (24) congratulated by his teammates after hi ...

Southern Nevada high school baseball, softball playoff schedule

Posted on


Baseball

Class 5A

Southern Region tournament

Monday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 4M Desert Oasis at No. 1D Basic

No. 3D Centennial at No. 2M Faith Lutheran

No. 4D Coronado at No. 1M Bishop Gorman

No. 3M Liberty at No. 2D Palo Verde

Tuesday

Winner’s bracket

All games at 4 p.m., sites TBD

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Elimination games

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

Wednesday

All games at 4.m., sites TBD

Winner’s bracket

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Elimination games

Game 10: Game 6 loser vs. Game 7 winner

Game 11: Game 5 loser vs. Game 8 winner

Thursday

Elimination games

Game 12: Game 10 winner vs. Game 11 winner, 1 p.m. at Game 9 loser

Game 13: Game 12 winner at Game 9 loser, 4 p.m.

Friday

Championship

Time and site TBD

Game 9 winner vs. Game 13 winner; Game 14 to follow, if necessary

Class 4A state tournament

Wednesday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 5M Tech at No. 4D Del Sol

Game 2: No. 6D Mojave at No. 3M Foothill

Game 3: No. 5D Chaparral at No. 4M Durango

Game 4: No. 6M Silverado at No. 3D Doral Academy

Thursday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 5: Game 1 winner at No. 1M Legacy

Game 6: Game 2 winner at No. 2D Bonanza

Game 7: Game 3 winner at No. 1D Shadow Ridge

Game 8: Game 4 winner at No. 2M Sierra Vista

Friday

All games at 4 p.m., sites TBD

Elimination games

Game 9: Game 1 loser vs. Game 6 loser

Game 10: Game 2 loser vs. Game 5 loser

Game 11: Game 3 loser vs. Game 8 loser

Game 12: Game 4 loser vs. Game 7 loser

Saturday

All games at 11 a.m. at the higher seed

Winner’s bracket

Game 13: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Game 14: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Elimination games

Game 15: Game 9 winner vs. Game 10 winner

Game 16: Game 11 winner vs. Game 12 winner

May 18

Elimination games

Game 17: Game 14 loser vs. Game 15 winner, noon at Las Vegas Ballpark

Game 18: Game 13 loser vs. Game 16 winner, 3 p.m. at Las Vegas Ballpark

Winner’s bracket

Game 19: Game 13 winner vs. Game 14 winner, 6 p.m. at Las Vegas Ballpark

May 19

Elimination games

Game 20: Game 17 winner vs. Game 18 winner, 1:30 p.m. at Bishop Gorman

Game 21: Game 19 loser vs. Game 20 winner, 4:30 p.m. at Bishop Gorman

May 21

Championship

Game 22: Game 19 winner vs. Game 21 winner, 10 a.m. at CSN; Game 23 to follow, if necessary

Class 3A

Southern Region tournament

Monday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 8 Western at No. 1D Virgin Valley

Game 2: No. 5 Clark at No. 2M Pahrump Valley

Game 3: No. 7 SLAM Nevada at No. 1M Boulder City

Game 4: No. 6 Eldorado at No. 2D Moapa Valley

Tuesday

All games at 4 p.m., sites TBD

Winner’s bracket

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Elimination games

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

Wednesday

All games at 4 p.m., sites TBD

Winner’s bracket

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Elimination games

Game 10: Game 6 loser vs. Game 7 winner

Game 11: Game 5 loser vs. Game 8 winner

Thursday

Elimination games

Game 12: Game 10 winner vs. Game 11 winner, 1 p.m. at Game 9 loser

Game 13: Game 12 winner at Game 9 loser, 4 p.m.

Friday

Championship

Time and site TBD

Game 14: Game 9 winner vs. Game 13 winner; Game 15 to follow, if necessary

Class 2A Southern Region tournament

All games at Needles High

Thursday

Game 1: No. 4 Lincoln County/White Pine at No. 1 Needles, 4 p.m.

Game 2: No. 3 Lake Mead vs. No. 2 The Meadows, 1 p.m.

Friday

Elimination game

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

Winner’s bracket

Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 1 p.m.

Elimination game

Game 5: Game 3 loser vs. Game 3 winner, 4 p.m.

Saturday

Championship

Time and site TBD

Game 6: Game 4 winner vs. Game 5 winner, 10 a.m.; Game 7 to follow, if necessary

Class 1A

All games at Indian Springs High

Thursday

Game 1: No. 2S GV Christian/Liberty Baptist vs. No. 1C Indian Springs, 5:30 p.m.

Game 2: No. 2C Round Mountain/Tonopah vs. No. 1S Pahranagat Valley, 3 p.m.

Friday

Winner’s bracket

Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 1 p.m.

Elimination games

Game 4: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 3:30 p.m.

Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 6 p.m.

Saturday

Championship

Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 10 a.m.; Game 7 to follow, if necessary

Softball

Class 5A Southern Region tournament

Monday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 4M Liberty at No. 1D Green Valley

Game 2: No. 3D Centennial at No. 2M Arbor View

Game 3: No. 4D Coronado at No. 1M Shadow Ridge

Game 4: No. 3M Palo Verde at No. 2D Faith Lutheran

Tuesday

All games at 4 p.m., sites TBD

Winner’s bracket

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Elimination games

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

Wednesday

All games at 4 p.m., sites TBD

Winner’s bracket

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Elimination games

Game 10: Game 6 loser vs. Game 7 winner

Game 11: Game 5 loser vs. Game 8 winner

Thursday

Elimination games

Game 12: Game 10 winner vs. Game 11 winner, 2 p.m. at Game 9 loser

Game 13: Game 12 winner at Game 9 loser, 4:30 p.m.

Friday

Site TBD

Game 14: Game 9 winner vs. Game 13 winner, 2 p.m.; Game 15 to follow, if necessary

Class 4A

State tournament

Wednesday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 5M Las Vegas at No. 4D Chaparral

Game 2: No. 6D Eldorado at No. 3M Tech

Game 3: No. 5D Doral Academy at No. 4M Durango

Game 4: No 6M Cheyenne at No. 3D Cimarron-Memorial

Thursday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 5: Game 1 winner at No. 1M Bishop Gorman

Game 6: Game 2 winner at No. 2D Spring Valley

Game 7: Game 3 winner at No. 1D Silverado

Game 8: Game 4 winner at No. 2M Legacy

Friday

All games at 4 p.m., sites TBD

Elimination games

Game 9: Game 1 loser vs. Game 6 loser

Game 10: Game 2 loser vs. Game 5 loser

Game 11: Game 3 loser vs. Game 8 loser

Game 12: Game 4 loser vs. Game 7 loser

Saturday

All times and sites TBD

Winner’s bracket

Game 13: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Game 14: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Elimination games

Game 15: Game 9 winner vs. Game 10 winner

Game 16: Game 11 winner vs. Game 12 winner

May 18

Elimination games

Game 17: Game 14 loser vs. Game 15 winner, 11:30 a.m. at CSN

Game 18: Game 13 loser vs. Game 16 winner, 2 p.m. at CSN

Winner’s bracket

Game 19: Game 13 winner vs. Game 14 winner, 4:30 p.m. at CSN

May 19

Elimination games

Game 20: Game 17 winner vs. Game 18 winner, 2:30 p.m. at Bishop Gorman

Game 21: Game 19 loser vs. Game 20 winner, 4:45 p.m. at Bishop Gorman

May 21

Championship

Game 22: Game 19 winner vs. Game 21 winner, 2 p.m. at Bishop Gorman; Game 23 to follow, if necessary

Class 3A

Southern Region tournament

Monday

All games at 4 p.m. at the higher seed

Game 1: No. 8 Sunrise Mountain at No. 1D Virgin Valley

Game 2: No. 5 Pahrump Valley at No. 2M SLAM Nevada

Game 3: No. 7 Desert Pines at No. 1M Boulder City

Game 4: No. 6 Clark at No. 2D Moapa Valley

Tuesday

All games at 4 p.m., sites TBD

Winner’s bracket

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner

Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner

Elimination games

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser

Game 8: Game 3 loser vs. Game 4 loser

Wednesday

All games at 4 p.m., sites TBD

Winner’s bracket

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner

Elimination games

Game 10: Game 6 loser vs. Game 7 winner

Game 11: Game 5 loser vs. Game 8 winner

Thursday

Elimination games

Game 12: Game 10 winner vs. Game 11 winner, 2 p.m. at Game 9 loser

Game 13: Game 12 winner at Game 9 loser, 4:30 p.m.

Friday

Championship

Time at site TBD

Game 14: Game 9 winner vs. Game 13 winner; Game 15 to follow, if necessary

Class 2A

Southern Region tournament

All games at Needles High

Thursday

Game 1: No. 4 The Meadows vs. No. 1 Needles, 2 p.m.

Game 2: No. 3 White Pine vs. No. 2 Lincoln County, 4:30 p.m.

Friday

Elimination game

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 11 a.m.

Winner’s bracket

Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 1:30 p.m.

Elimination game

Game 5: Game 4 loser vs. Game 3 winner, 4 p.m.

Saturday

Championship

Game 6: Game 4 winner vs. Game 5 winner, 10 a.m.; Game 7 to follow, if necessary

Class 1A

Southern Region tournament

All games at Indian Springs High

Thursday

Game 1: No. 4 Round Mountain vs, No. 1 Pahranagat Valley, 2 p.m.

Game 2: No. 3 Tonopah vs. No. 2 Indian Springs, 4:30 p.m.

Friday

Winner’s bracket

Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 10 a.m.

Elimination games

Game 4: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 12:30 p.m.

Game 5: Game 3 loser vs. Game 4 winner, 3 p.m.

Saturday

Game 6: Game 3 winner vs. Game 5 winner, 10 a.m.; Game 7 to follow, if necessary



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.